Haber

İmamoğlu’ndan Alevilere destek: İmza atacak kişiyim

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Alevilerin sorunlarına ilişkin analiz önerileri için takviye açıklama yaptı. İmamoğlu, “‘Hepsini kabul ediyorum’ diyerek Alevi vatandaşlarımızın inanç ve yaşam ilkelerinin altına imza atacak kişiyim” dedi.

İstanbul’daki cemevi derneklerinin lider, yönetici ve dedelerinden oluşan yaklaşık 60 kişilik bir heyet, hakkında tutukluluk ve siyasi yasak kararı verilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret etti.

Saraçhane’deki ana yerleşkede bulunan İBB Meclis Salonu’nda konuklarını karşılayan İmamoğlu, “Ben, Alevi hemşehrilerimizin inanç ilkeleri ve yaşam ilkelerinin altına ‘Hepsini kabul ediyorum’ diyerek imza atacak bir insanım. Bu toprakların duygularını taşıyorlar.”Kendisiyle çelişen hiçbir şey yok. O bakımdan ilkelerini alıp uyguladığınızda bugün ülkemizin hiçbir kesimiyle çelişecek bir durum yok” dedi.

“2019’DA BÜYÜK BİR TARİHİ BİRLİKTE YAZDIK”

İmamoğlu, “2019’da İstanbul’da Türkiye Cumhuriyeti demokrasisi adına birlikte büyük bir tarih yazdık” diyen İmamoğlu, şunları kaydetti:

“Bu başarı da bugünün umutlarının yeşermesine vesile oldu. ‘İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder’ diyen zihinlere İstanbul’u değil, Türkiye’nin ne kadarının demokrasiye bağlı olduğunu, hukuktan beklentisinin yüksek olduğunu ispatlayan bir çaba ortaya koyuyoruz. Yani sadece bir seçim değil, bir seçimden daha fazlası adaletsizliğe ve hukuksuzluğa karşı duruş ve direniş ilkesiyle hareket eden bir camiaya dönüştük. Bu ülkenin bütün inançları onda vardı. Bu ülkenin bütün etnik kimlikleri içindeydi. Bu ülkede tüm yaş sınıfları vardı. Bir kadını ve bir erkeği vardı. Bu muazzam bir işti. Bu başarı gerçekten de bugünlere hepimizin umutlarını daha yükseğe ve daha yeşile taşıyan bir kaynak oldu. Buna müdahale eden sıradan akıl, aslında o 6 Mayıs’ta seçimi iptal ettiği günden itibaren kendini gösterdi. Dolayısıyla bugün yaşananlar bizi şaşırtmadı. Seni de şaşırtmamalı. Bunun aslında devam eden bir mücadele olduğunu bilmeliyiz.”

‘BU TOPRAKLARDA MEVLANA OLMADIĞI GİBİ HACI BEKTAŞ-I VELİ DE OLMADI’

Bugün yapılanların devam eden bir çalışmanın modülü olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Yani daha yeni kayyum atanan belediyeler… Şimdi bu ülkede parti kapatma konuşuluyor. Hukuksuz hapsedilmiş insanlar… Yani sanki bu topraklarda Mevlana yokmuş, Hacı Bektaş-ı Veli yokmuş bu topraklarda… Bugün 21. yüzyılda ‘sen-ben’ kargaşası, ‘sen-biz’ kargaşası, ‘ben ve başkaları’ anlayışı… Dikkat edin ki almasın. Ve buradan da bir grup, ülkenin geleceğini planlamaya çalışan bir ekip… Ancak bu gruba bu fırsatı vermemeliyiz ve vermemeliyiz diye düşünüyorum. Ben Alevi hemşehrilerimizin inanç ve yaşam ilkelerinin altına ‘Hepsini kabul ediyorum’ diyerek imza atacak biriyim. Çünkü her biri bu toprakların duygularını taşıyor. Başka bir deyişle, beni ayıran veya çelişen hiçbir şey yok. O bakımdan ilkelerini alıp uyguladığınızda bugün ülkemizin hiçbir kesimiyle çelişecek bir yanı yoktur. Ziyaretlerimde ve toplantılarımda kendimi çok huzurlu buluyorum” dedi.

‘BİZ BİLE ONLARI BU KÖTÜLÜKTEN KURTARACAĞIZ’

“Ama bugün başka bir vesileyle bir araya geldik” diyen İmamoğlu, “Bu da bir dayanışma. bu ve bu şeytani akıl ortak emeğimizle.Bunu yapanların çocuklarına bile kötü davranışı, kötü aklı ortadan kaldıracağız.hatta onları bu karmaşadan kurtaracağız.O çocukların geleceği için çalışacağız ki onlar da yapsınlar. yarın haksızlıklarla boğuşma, onları bile o korkunçluk sarmalından kurtarırız.

‘HALAY ÇEKMEK VE TÜRKÇE SÖYLEMEK İSTİYORUZ’

Toplantının moderatörlüğünü yapan Alevi Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Celal Fırat şunları söyledi:

“Hükümet ilk geldiğinde ‘Biz mağduruz’ dedi. Mağdur olduğuna inandığımız bahisler de vardı. Ama şu anda kendini düşünen, herkesi ötekileştiren, sınıflara ayıran bir zihniyetle karşı karşıyayız. O anlamda canı gönülden desteklediğimiz ve oy verdiğimiz sizler için bu yapılanları düşünmüyoruz. Yapılanları kınıyoruz. Türkiye’de demokrasinin tüm inceliklerinin ortaya çıkmasını ve Türkiye’nin bu sorunları aşmasını istiyoruz. Gerginlikler her gün… Artık hep birlikte halay çekmek istiyoruz, türküler söylemek istiyoruz, dertlerimizi, dertlerimizi dindirmek yerine. Türkiye’de bu güzelliklerle tanışmak istiyoruz. Ama ne yazık ki ötekileştirenleri, düşünmeyenleri ‘terörist’, bu ülkenin yüzde 60-70’ini terörist gören bir mantıkla karşı karşıyayız.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu