Ekonomi

İran’ın sinyali anlaşmaya yakın

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kenani, Tahran’da düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Ürdün’ün başkenti Amman’da düzenlenen “2. Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı”nda Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile görüşmesine dikkat çekilerek, Bu önemli bir gelişme” dedi.

“Batılı taraflar irade göstermeli”

İran’ın nükleer müzakereler için diyalog kapısının açık olduğunu kaydeden Kenani, anlaşmaya varmanın mümkün olduğuna inandıklarını ancak bunun için Batılı tarafların irade göstermesi gerektiğini söyledi.

Müzakerelerin devam etmesi için pratik adımların atılması gerektiğini vurgulayan Kenani, İran’ın dış politikasının Kapsamlı Ortak Eylem Planı ve nükleer müzakere masasına bağlı olmadığını, komşularıyla ilişkilerinde kendi politikalarını izlediklerini söyledi.

Kenani, İran’ın bölgedeki etkisinin ve rolünün “doğal ve ulusal yetenekleriyle uyumlu” olduğunu ve kişilerin, yayınların ve medyanın söylemleriyle şekillenmediğini savundu.

İran, Suudi Arabistan ile ‘güzel görüşmeler’ yaptı

İran ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilere değinen Kenani, Irak’ın başkenti Bağdat’ta şu ana kadar 5 tur görüşme yapıldığını, görüşmelerin kaldıkları yerden devam etmesini umduklarını söyledi.

Kenani, İran ve Suudi Arabistan dışişleri bakanlarının geçen hafta Amman’da “güzel görüşmelerde” bulunduğunu sözlerine ekledi ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı’nın açıklamalarını memnuniyetle karşıladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu