Haber

İsrail’in Gazze saldırılarına karşı uluslararası ittifak teklifi

İsrail’in Gazze’yi aralıksız bombaladığı savaşın ikinci haftası geride kaldı. Askeri Stratejist Dr., İsrail’in bölgede herhangi bir tehdit hissetmediğini vurguladı. Kemal Olçar, “Uluslararası kamuoyu, ulusal kamuoyu, sivil toplum kuruluşları veya BM dahil uluslar üstü yapılar hiçbir şekilde İsrail’i durduramaz. Bölgesel ve geçici birlikler, ittifaklar oluşturulmalı. Oluşturulan birlik İsrail’i daha da güçlendirebilir” dedi. İsrail geri adım atıyor.”

“Oluşturulacak birliktelikler geri adım atılmasına yol açabilir”

İsrail’in saldırıları sonucu 7 Ekim’den bu yana hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 4 bin 700’e çıktı. Askeri Stratejist Dr., İsrail’in bölgede herhangi bir tehdit hissetmediğini belirtti. Kemal Olçar, bölgesel ve geçici birlikler ve ittifaklar oluşturulabileceğini öne sürdü. Kurulacak ittifakların İsrail’in geri adım atmasına neden olabileceğini belirten Olçar, “Her ne kadar ABD bunu engelliyor gibi görünse de örnekleri var.”

Olçar konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye, Amerika’ya rağmen 1974’te Kıbrıs operasyonunu gerçekleştirdi. Türkiye, Amerika’ya rağmen Suriye’nin kuzeyinde 4 operasyon gerçekleştirdi. Amerika’nın desteklediği bir örgütle 40 yıldır topraklarında terörle mücadele ediyor. Rusya, Ukrayna’ya müdahalesinin zamanı geldiğini söyledi” Amerika’ya.” “ABD, Pasifik bölgesinde Tayvan üzerinden Çin’i sömürmeye çalıştı. Çin orada çeşitli tatbikatlar yaptı ve Amerika’nın sesi susturuldu. Yani Amerika’ya rağmen yapılanların örnekleri var.”

“İttifak İsrail’i durdurabilir”

Beykent Üniversitesi Dr., bölgedeki sorunun ortadan kalkması durumunda kurulacak ittifakın dağılabileceğini de belirtti. Öğretim Üyesi Kemal Olçar, “Bu tür bir ittifak mümkün olabilir. Aksi takdirde NATO gibi askeri bir ittifak kurmak mümkün değil ama bir güvenlik mimarisi kurulabilir. Bu ittifak İsrail’i durdurabilir ya da bir şekilde İsrail’i yok etme noktasına getirebilir” dedi. İnsancıl hukuka uygun hareket etmek.” – İSTANBUL

korkuteliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu