Haber

Lüleburgaz’da tarihi surlar güzelleşiyor

Lüleburgaz Belediyesi, Roma ve Bizans dönemlerine ait surların güzelleştirilmesi için çalışmalara başladı. Etrafında yapılaşma ve kaçak yapılaşmanın kaldırılmaya başlandığı tarihi surlar, çalışmalar tamamlandığında cazibe merkezi haline gelecek.

Lüleburgaz Belediyesi, Roma-Bizans döneminden kalma tarihi surların güzelleştirilmesi için çalışmalara başladı. Çalışmalar kapsamında belediye, Kırklareli Müze Müdürlüğü’nden misyoner talep edecek. İlk etapta misyoner eşliğinde tarihi surlara zarar veren çimen ve ağaçlar temizlenecek.

gezilecek yerler

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Lüleburgaz Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökhan Kaya Atay, surların çevresinde mesire gibi güzelleştirme çalışmaları yapacaklarını söyledi. Atay, “Öncelikle çevrede yapılaşma ve kaçak yapılaşmanın önüne geçmeye çalışıyoruz. İkinci olarak Müze Müdürlüğü ile iletişime geçerek Bizans surlarındaki otları ve ağaçları temizlemeye devam edeceğiz. Etrafında daha görünür olması için tabelalar asmaya ve gezinti yolları yapmaya çalışacağız. Bu sayede Bizans surlarının ortaya çıkmasını sağlayacağız” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

hamurajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu