Haber

Noter Ücretlerine Yükseltildi: 2023 Noter, Vekaletname, Pasaport ve Araç Satış Ücretleri Ne Kadar?

Noterler taraflar arasındaki süreçlerin hukuki alanda geçerliliğini ve resmiyet kazanmasını sağlayan en değerli kurumlardan biridir. Ancak 2023 yılına girilmesiyle birlikte birçok şeyde olduğu gibi noter işlemlerinde de bir artış yaşandı. Vatandaşlar ise noterde yapılan konuşma tutanakları, vekâletnameler, araç satışları, beyanname ve pasaport masrafları gibi işlemlerin fiyatlarını merak ediyor. Peki bu yıl noterde işlem fiyatları ne kadar oldu? İşte 2023 yılı itibari ile vekaletname, pasaport, araç satışı gibi birçok işlemin fiyatları.

2023 yılına girilmesiyle birlikte birçok şeyde olduğu gibi noter fiyatlarında da artış yaşandı. Vatandaşlar ise noterde işlemlerin ne kadar sürede yapıldığını merak ediyor.

İşte 2023 yılı itibari ile noterde yapılan araç satışı, vekaletname, pasaport ve beyanname bedelinin fiyat detayları…

2023 Noterlik Süreci Ne Kadar Sürdü?

  • Noter kağıdı ve beyanname ücreti: 55 TL

  • Sıfır araç tescil ücreti: 714,68 TL

  • Araç plaka değişim ücreti: 547 TL

  • Araç süresi ile 2. el araç satış fiyatı: 932,65 TL

  • Protesto bedeli, re’sen senet, vekâletname: 110 TL

  • İkamet izni ücreti: 356 TL

  • Pasaport bedeli: 501 TL

Vekaletname ve İrade Yetkisi Ne Kadardı?

Vekaletname bedeli 2023 yılı itibari ile en az 192 TL olarak belirlenmiştir. Ancak vekaletname türüne göre bu fiyat artabilmektedir. Muhasebeci veya avukata verilecek vekaletnamelerde ise ücret 192 TL’dir.

2023 yılı itibari ile vasiyet bedeli 313,53 TL olarak belirlendi. Vasiyetin iptal edilmesi halinde bu bedelin üçte birinin ödenmesi gerekiyor.

2023 Noter Konutu, Tarla ve Tapu Vekaletname Fiyatları Ne Kadar?

2023 yılı itibariyle konut, arsa veya tarla tapu işlemlerinin bedeli noterde en az 500 TL olarak belirlendi. Vekâletname verilmesi halinde bu fiyata 240 TL ek hizmet bedeli uygulanır.

atakumajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu