Haber

Van’da mevsimlik tarım işçileri sıcaklara rağmen çalışmaya devam ediyor

Van’da mevsimlik tarım işçileri bunaltıcı sıcaklara rağmen tarlalarda çalışmaya devam ediyor.

Van’ın Gevaş ilçesinde 30 dereceye ulaşan sıcaklıklara rağmen mevsimlik tarım işçileri tarlalarda çalışarak aile bütçesine katkı sağlıyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren tarlaya çıkan ziraat personeli, akşam saat 17.00’ye kadar güneş altında kalıyor. Özellikle öğle saatlerinde zorlandıklarını belirten işçiler, yapacak başka bir şey olmadığı için buna katlanmak zorunda kaldıklarını söylediler.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gürbüz Ticaret yetkilisi Necmettin Yavuz, sıkıntılı bir yıl geçirdiklerini belirterek, “Biz burada hem su hem de emek fikriyle yaşıyoruz. Hele dokuma fabrikaları kurulduktan sonra bu işi yapamayız. tarlada çalışacak işçi bulun.Geçmiş yıllarda burada 120 kişi çalışıyordu ama bu yıl 30 kişi çalışıyor.Çalışanların çoğu dokuma fabrikalarına gitti.Üstelik su sorunumuz var.Ben buradaydım. 12 yıldır DSİ aracını henüz burada görmedim. DSİ’nin burada işi yok. Daha önce burada 11 üreticiydik ama şimdi 3 kişi kaldı. Su sıkıntısından hepsi gitti. 9 aydır Van Gölü’ne boşu boşuna akıyor, burada su sıkıntısı yaşıyoruz. Yetkililerin bu düşüncemize çare bulmasını istiyoruz” dedi.

Bin 250 dönüm arazide üretim yaptığını belirten Yavuz, “Domates çeşitleri başta olmak üzere biber, salatalık, patlıcan, patates, karnabahar, lahana, karpuz ve kavun başta olmak üzere birçok sebze mahsulü üretiyoruz. Ben 3 bin dönüm ekerim tercih ederim. Burada sebze bile üretebilirim. Su olması yeterli” dedi. – KAMYONET

celtikcihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu